Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Uczestnictwo w zajęciach wodnych to świetna zabawa. Jest to zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, która dostarczy Ci wielu wspomnień na całe życie. Są jednak pewne rzeczy, o których należy pamiętać, gdy bierzesz udział w zajęciach wodnych.

Właściwy nadzór w wodzie zapobiega utonięciom

Niezależnie od tego, czy masz basen, wannę, czy po prostu wylewkę z węża na swoim podwórku, właściwy nadzór w wodzie zapobiega utonięciom. Utonięcie jest jedną z głównych przyczyn niezamierzonej śmierci dzieci. W 2010 roku 88 procent ofiar utonięć nie miało na sobie kamizelek ratunkowych.

Utonięcie następuje po cichu, bez widocznych oznak. Z tego powodu trudno jest rozpoznać, kiedy do niego dochodzi. Do utonięcia potrzeba też bardzo mało czasu – słowa te są produktem ekspertów strony pies.org.pl.

Utonięcie jest jednym z głównych powodów pozwów o niesłuszną śmierć. Jeśli nie masz odpowiedniego nadzoru w wodzie, Twoje dziecko może być w tarapatach w ciągu kilku sekund.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że nadzór osób dorosłych jest jednym z najważniejszych czynników w zapobieganiu utonięciom. Obejmuje to czas kąpieli i naukę pływania. Ale najważniejszym elementem jest stała czujność.

Poza stałym nadzorem, powinieneś również posiadać barierę, aby utrzymać dzieci z dala od wody. Może to być ogrodzenie lub brama, która zamyka się automatycznie. Należy również przechowywać pojemniki z wodą w bezpiecznym miejscu, z dala od dzieci.

Ważne jest również, aby nauczyć się wykonywać resuscytację. Pomoże to w razie potrzeby uratować życie. Powinieneś również nosić odpowiednią kamizelkę ratunkową, jeśli wybierasz się na łódź.

Pozostawienie małych dzieci samych w wannie lub toalecie to kolejny powszechny sposób na utonięcie. Miejsca te są drugim wiodącym miejscem utonięć dzieci. Jeśli zostawiasz dziecko samo, upewnij się, że pokrywa jest zamknięta. Używanie blokady na pokrywie deski sedesowej jest również dobrym pomysłem.

Praktykowanie bezpośredniego „nadzoru dotykowego” na długości ramion to kolejny dobry sposób na zapobieganie utonięciom. Na przykład, jeśli masz niemowlę, ćwicz trzymanie jego ręki na długości ramienia.

Ćwiczenia wzmacniają część mózgu związaną z pamięcią i uczeniem się

Różne badania wykazały, że ćwiczenia wzmacniają część mózgu związaną z pamięcią i uczeniem się. Korzyści te pochodzą ze zwiększonego dopływu tlenu, przepływu krwi i zwiększonej aktywacji mózgu. Ćwiczenia pomagają również zmniejszyć stres, stan zapalny i oporność na insulinę. Ponadto, może również pomóc w zapobieganiu schorzeniom związanym z pamięcią, takim jak choroba Alzheimera.

Hipokamp jest częścią mózgu, która zajmuje się pamięcią i uczeniem się. Badania wykazały, że ćwiczenia mogą stymulować wzrost nowych neuronów w tym obszarze mózgu. Ćwiczenia wzmacniają również połączenia między neuronami. Dzięki temu mózg łatwiej uczy się nowych informacji.

BDNF, czyli czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego, jest ważny dla uczenia się. Jest on również niezbędny do przetrwania neuronów. Kiedy BDNF jest zwiększony, wzrasta funkcja pamięci i zwiększa się wzrost neuronów.

Ponadto, ćwiczenia mogą zwiększyć objętość hipokampa. Naukowcy z University of British Columbia wykazali, że regularne ćwiczenia aerobowe mogą zwiększyć rozmiar tej części mózgu.

Ćwiczenia stymulują również uwalnianie czynników wzrostu, które odpowiadają za obfitość nowych komórek mózgowych. Czynniki te wpływają również na naczynia krwionośne w mózgu. Dzięki temu do mózgu dopływa więcej krwi, która stanowi doskonałe środowisko dla wzrostu nowych neuronów.

Ćwiczenia poprawiają również nawigację przestrzenną, czyli zdolność do zapamiętywania codziennych zdarzeń. Jest to ważna funkcja dla mózgu, ponieważ pozwala mu interpretować napływające informacje sensoryczne.

Naukowcy odkryli również, że ćwiczenia wzmacniają zdolność mózgu do uczenia się słówek. W jednym z badań dorośli uczyli się słów o 20 procent szybciej po ćwiczeniach. W innym badaniu badano wpływ ćwiczeń na wyniki w nauce. Stwierdzono, że studenci, którzy lepiej radzili sobie z zadaniami poznawczymi, byli bardziej aktywni fizycznie.

Zmniejsza ryzyko utonięcia

Pobieranie lekcji zmniejszających ryzyko utonięcia może być świetnym sposobem na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Możesz znaleźć darmowe lekcje za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. Badanie przeprowadzone przez National Institute of Child Health and Human Development wykazało, że dzieci, które brały lekcje były o 88 procent mniej narażone na utonięcie niż dzieci, które nie brały lekcji.

Nauka pływania jest niezbędną umiejętnością dla zdrowia i rozwoju dzieci. Jednak nie wszystkie dzieci są gotowe do nauki w tym samym wieku.

Badanie przeprowadzone przez National Institute of Child Heath and Human Development wykazało, że pobieranie lekcji zmniejsza ryzyko utonięcia u dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Wyniki pokazały, że OR równy 0,6 oznacza 40% zmniejszenie ryzyka utonięcia.

W badaniu badano związek między formalnymi lekcjami pływania a ryzykiem utonięcia u dzieci w wieku od 1 do 4 lat. Autorzy stwierdzili, że dzieci, które brały formalne lekcje były o 88 procent mniej narażone na utonięcie. Badanie wykazało również, że zmniejszenie ryzyka utonięcia było przypisywane właściwemu nadzorowi dorosłych. W badaniu porównano przypadki z kontrolami.

Badanie zostało przeprowadzone w USA i Niemczech, dwóch krajach o stosunkowo wysokim wskaźniku śmiertelności z powodu utonięcia. Możliwe jest jednak, że globalne szacunki mogą zaniżać rzeczywisty problem zdrowia publicznego.

Wśród dzieci w wieku poniżej pięciu lat, utonięcia są główną przyczyną śmierci z powodu urazu. Liczba utonięć w USA wzrosła w 2016 roku, a ponad 463 dzieci zmarło w wyniku niezamierzonego utonięcia.

Amerykańska Akademia Pediatrii zmieniła swoje oświadczenie dotyczące polityki w temacie kompetencji wodnych. Nowe oświadczenie dotyczy fizycznych barier dla utonięć, różnic rasowych w liczbie utonięć oraz wiedzy na temat bezpieczeństwa w wodzie.

Poprawia poznanie i rozwój mózgu

Regularne ćwiczenia, takie jak pływanie, mogą poprawić poznanie i rozwój mózgu. Zwiększa przepływ krwi do mózgu i pomaga mózgowi naprawić uszkodzone komórki. Może również zwalczać depresję i niepokój.

W ostatnim badaniu naukowcy z Griffith University oceniali umiejętności pływackie dzieci i stwierdzili, że dzieci, które nauczyły się pływać wcześniej, miały wiele kamieni milowych rozwoju wcześniej niż dzieci, które tego nie robiły. Miały również lepsze umiejętności wizualno-ruchowe.

Naukowcy wciąż badają potencjalne korzyści płynące z pływania. Pracują nad tym, aby dowiedzieć się, jak wpływa ono na poznanie i rozwój mózgu. Jest to dobry trening dla serca i angażuje wszystkie główne grupy mięśni. Poprawia przepływ krwi i uwalnia endorfiny w mózgu, które są znane z poprawy zdrowia psychicznego. Może również zwiększyć jasność umysłu, skupienie i nastrój.

W badaniu na szczurach stwierdzono, że pływanie poprawiło pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Zwiększyło również gęstość kolców dendrytycznych, wydłużonych części komórek nerwowych, które pomagają neuronom tworzyć nowe połączenia. Poprawiło również czas reakcji.

U starszych dorosłych pływanie poprawiło funkcje poznawcze. Zwiększyło również aktywność mózgu, co może ułatwić naukę. Wzmocniło również ciało modzelowate, które łączy prawą i lewą półkulę mózgu.

Badania nad pływaniem wykazały, że wzmacnia ono serce. Uwalnia też endorfiny, które pomagają zmniejszyć ból i wprawiają ludzi w dobry nastrój. Poprawia również przepływ krwi do mózgu, co zwiększa przepływ tlenu do komórek.

Badania pokazują również, że pływanie może pomóc mózgowi naprawić uszkodzone komórki i poprawić poznanie. Może również poprawić pamięć, a także zmniejszyć stres. Może nawet odwrócić skutki uszkodzeń mózgu spowodowanych przez stres.

Dobra zabawa w każdym wieku

Lekcje pływania to dobry sposób na poznanie wody i zdobycie odrobiny ruchu w tym samym czasie. Poza tym, że jest to świetna zabawa i zapewnia bardzo potrzebny czas na budowanie więzi, woda jest również doskonałym sposobem na poprawę zdrowia fizycznego i poznawczego Twojego dziecka. Korzyści z pływania obejmują wzrost sprawności psychicznej i fizycznej, wzrost pewności siebie oraz zmniejszenie stresu i niepokoju.

Oprócz lekcji, przyjaznym dla rodziny sposobem na zainteresowanie dzieci pływaniem jest zanurzenie ich w basenie dla dzieci. Jeśli masz basen w domu, upewnij się, że w zestawie znajduje się kilka zabawek wodnych. Mogą to być różdżki do puszczania baniek, łódki, a nawet podwodne świecidełka.

Najlepsze lekcje pływania to te, które są dostosowane do wieku i możliwości uczestników. Dla młodszych dzieci bezpieczna jest 20-minutowa lekcja. Dobry instruktor powinien również zadbać o to, aby dzieci były cały czas zaangażowane. Dobra lekcja pływania powinna zawierać również gry, takie jak free for all, w których wszyscy mogą grać w łapki. Po tym wszystkim, mając dobry czas jest najlepszym sposobem na naukę. Utrzymywanie dzieci zaangażowanych sprawi, że lekcje pójdą szybko i zachęci ich do chęci uczenia się więcej. Używanie pomocy do pływania, takich jak podwodne oświetlenie, również zachęci dzieci do utrzymania oczu otwartych i poprawy ich umiejętności pływania.

Dla starszych dzieci istnieją kluby pływackie i obozy, które oferują grupowe lekcje dla dzieci w każdym wieku. Oprócz zabawy, nauka pływania przyniesie korzyści dla ogólnego zdrowia psychicznego dziecka i zachęci je do próbowania nowych sportów i zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *