Jak przygotować się do nurkowania

Jak przygotować się do nurkowania

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym nurkiem, czy nurkujesz od wielu lat, zawsze będziesz chciał się upewnić, że jesteś dobrze przygotowany do tego doświadczenia. Przed rozpoczęciem nurkowania upewnij się, że znasz podstawy tego sportu, takie jak sposób korzystania ze sprzętu i jak oddychać pod wodą. To pomoże Ci stać się bardziej komfortowym z nurkowaniem i zapewni, że będziesz miał jak najwięcej zabawy.

Nurkowanie powierzchniowe

Niezależnie od tego, czy dopiero uczysz się nurkowania, czy masz wieloletnie doświadczenie, jest wiele rzeczy, o których należy pamiętać podczas nurkowania powierzchniowego. Te wskazówki pomogą Ci uzyskać jak najwięcej z doświadczenia nurkowania przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Podczas nurkowania w płytkiej wodzie, wyrównanie może być trudne. Dobrym pomysłem jest zastosowanie zasady tercji. Jest to technika, w której bierzesz trzy trzecie powietrza na wdech i zachowujesz jedną trzecią powietrza na wyjście z wody.

Jeśli nurkujesz w dużej fali, upewnij się, że jesteś z kimś w parze. Będziesz potrzebował kogoś, kto przytrzyma Cię w miejscu podczas wchodzenia i wychodzenia z wody – ta informacja została podana przez redaktora serwisu happylifediy.pl. Dobrym pomysłem jest również założenie regulatora i maski do nurkowania.

Gdy zaczynasz nurkować głębiej, ciśnienie w powietrzu wzrasta. Powoduje to kompresję powietrza w kombinezonie. W związku z tym musisz dodać powietrza do BCD, aby to zrekompensować.

Gdy zaczniesz schodzić, zauważysz również, że ciśnienie parcjalne tlenu i azotu w pęcherzykach płucnych wzrośnie. Jest to objaw choroby dekompresyjnej. Jest ona bolesna i może prowadzić do uszkodzenia nerwów.

Jeśli zaczynasz odczuwać ból, ważne jest, aby wyrównać, a następnie wynurzyć się. Jeśli doświadczasz bólu, który trwa dłużej niż pięć minut, powinieneś przerwać nurkowanie.

Ważne jest również, aby sprawdzić z miejscowymi, aby uzyskać porady dotyczące wyjścia z wody. Być może będziesz musiał płynąć pod prąd, aby dotrzeć do miejsca wyjścia.

Musisz również słuchać swojego instruktora. Są oni doświadczeni i przeszkoleni, aby dać Ci najlepszą możliwą radę.

Eksploracja wraków

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym profesjonalistą, eksploracja wraków wymaga specjalnych umiejętności i sprzętu. Aby mieć jak najbezpieczniejsze nurkowanie, musisz znać związane z nim ryzyko. Istnieje kilka zagrożeń, w tym zaplątanie, podwodne tunele, obniżona widoczność i ryby. Powinieneś także znać dodatkowe procedury z tym związane, w tym płetwy i zarządzanie gazem.

Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał zrobić, jest upewnienie się, że masz odpowiedni sprzęt. Do eksploracji wraków zazwyczaj dobrym pomysłem jest suchy skafander. Jest to spowodowane tym, że dotarcie do wraku może być dość męczące.

Dobrym miejscem na początek są wraki z ciepłą wodą. Możesz również chcieć wziąć udział w kursie nurkowania na wrakach, jeśli planujesz nurkowanie na głębokości.

Nurkowanie na wraku z pełną penetracją będzie wymagało od Ciebie dobrego wyszkolenia i posiadania całego niezbędnego sprzętu. Będziesz też chciał mieć zapas gazu oddechowego. Jest tak dlatego, że nurkowanie na takich głębokościach wymaga licencji nurka głębinowego.

Dobry kurs nurkowania na wraku będzie również zawierał ćwiczenie sytuacji awaryjnych. Będziesz mógł przećwiczyć opuszczanie się, używanie szyny z prądem dolnym i uwalnianie worków. Dodatkowo przećwiczysz techniki dekompresyjne.

Kiedy nurkujesz wewnątrz wraku, napotkasz również ostre krawędzie i inne niebezpieczeństwa. Wśród nich możesz natknąć się na linki rybackie i sieci trawlerów. Ostre krawędzie mogą spowodować otarcia i skaleczenia. Również muł może ograniczać widoczność.

Podczas gdy wrak może być oknem do przeszłości, będziesz musiał również zachować ostrożność podczas poruszania się w jego wnętrzu. Ostre przedmioty mogą powodować otarcia, mogą też być luźne kable lub nadbudówki. Jeśli zostaniesz zaplątany, postaraj się zachować spokój i zrelaksować. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo, najlepiej wyjdź z wraku, nie próbując się uwolnić.

Nagromadzenie azotu w tkankach

Często określana jako „the bends”, choroba dekompresyjna jest bardzo niebezpiecznym problemem dla nurków. Pojawia się, gdy nurek wznosi się zbyt szybko, a w tkankach tworzą się pęcherzyki azotu. Może to prowadzić do drętwienia, zawrotów głowy, zmęczenia i bólu stawów i mięśni.

Azot jest głównym składnikiem powietrza. W powietrzu, którym oddychamy, występuje w gęstości około 78%. Ciśnienie cząstkowe azotu jest na tyle niskie, że może on bezpiecznie przechodzić przez nasze płuca, ale zbyt wysokie może być niebezpieczne.

Nurkowie oddychają sprężonym powietrzem, które zawiera 78% azotu i 21% tlenu. Gazy te są mniej rozpuszczalne we krwi na głębokości. Gromadzą się również w organizmie, aż do osiągnięcia nasycenia. W rezultacie azot może tworzyć pęcherzyki w tkankach, powodując ból i stan zapalny.

W zależności od rodzaju tkanki w organizmie, azot może być wchłaniany w różnym tempie. Niektóre tkanki, jak tkanka tłuszczowa, wchłaniają azot szybciej niż inne. Pęcherzyk azotu może utworzyć się w naczyniu krwionośnym, powodując ból i stan zapalny.

Tempo, w jakim azot gromadzi się w tkankach, zależy od ciśnienia wody. Pęcherzyki azotu w tkankach mogą powodować uszkodzenia nerwów, a nawet śmierć. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla płetwonurków, którzy oddychają sprężonym powietrzem.

Nurkowie nigdy nie powinni nurkować do granic możliwości. Nawet na 30 metrach zaobserwowano u niektórych nurków narkozę azotową. Zmarli oni, ponieważ zignorowali objawy.

Objawy zwykle zaczynają się na 10 metrach i zwykle ustępują po osiągnięciu przez nurka powierzchni. Bąbelki azotu mogą uszkodzić nerwy, powodując paraliż. Mogą również spowodować śmierć, jeśli dostaną się do mózgu.

Barotrauma płuc

Podczas nurkowania, barotrauma płuc występuje, gdy płetwonurek nie wydycha prawidłowo powietrza. Powoduje to uwięzienie powietrza w płucach i może spowodować zapalenie płuc. Istnieje kilka różnych rodzajów barotraumy płucnej: obrzęk płuc, rozedma płuc i rozedma podskórna.

Istnieje kilka czynników ryzyka wystąpienia barotraumy płucnej związanej z nurkowaniem. Jednym z głównych czynników ryzyka jest astma. Jednak nurkowie ze stabilną astmą nie powinni być ograniczani z nurkowania.

Podaje się, że występowanie barotraumy płucnej u nurków z zatrzymanym oddechem jest rzadkie. Jednak ryzyko wystąpienia barotraumy płucnej może być zwiększone, jeśli nurek ma w wywiadzie samoistną odmę opłucnową.

Uszkodzenie płuc podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu jest prawdopodobnie spowodowane rozprężeniem, zwiększoną wewnątrzklatkową objętością krwi i zmianami w integralności kapilar płucnych. Jednak mechanizm uszkodzenia płuc nie jest dobrze poznany.

Kilka badań dotyczyło barotraumy płucnej w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu. Na przykład Tetzlaff i współpracownicy zaobserwowali zmniejszony przepływ midexpiratory przy 25% pojemności życiowej u nurków z barotraumą płuc. Zidentyfikowali trzynaście nieprawidłowości w płucach u 15 pacjentów.

Podczas nurkowania może dojść do pęknięcia błony pęcherzykowej i osierdzia, co powoduje przedostanie się powietrza do pęcherzyków płucnych i kapilar płucnych. W efekcie może dojść do obrzęku płuc z krwotokiem pęcherzykowym, zapalenia płuc i choroby dekompresyjnej. Zaburzenia te wymagają terapii medycznej.

Istnieją dowody, że wariant genu syntazy śródbłonkowego tlenku azotu (NOS3) jest związany z podatnością na AMS. Wariant tego genu jest również związany z wysokogórskim obrzękiem płuc u chińskich pracowników budowy kolei.

Należy unikać nurków z genetyczną predyspozycją do barotraumy płuc. Jednak nurkowie ze stentowaniem naczyń wieńcowych, operacją pomostowania naczyń wieńcowych lub odpowiednią tolerancją wysiłku fizycznego mogą powrócić do nurkowania sportowego.

Oddychanie pod wodą

Podczas nurkowania oddychanie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Wpływa na Twój napęd, kontrolę pływalności i ogólną przyjemność z nurkowania. Jest to również umiejętność, która wymaga praktyki.

Najlepsza technika oddychania pozwoli Ci zachować relaks i spokój w różnych trudnych sytuacjach. Dodatkowo może zaoszczędzić Ci czas i pieniądze.

Najlepszym sposobem na oddychanie pod wodą jest wdech i wydech przy minimalnym wysiłku. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się hiperwentylować. Jeśli odczuwasz stres związany z wyprawą nurkową, możesz chcieć zwolnić oddech.

Dobrą zasadą jest poświęcenie dwóch do pięciu minut na normalne oddychanie. Da Ci to czas na przyzwyczajenie się do swojego wzorca oddychania i zmniejszenie zużycia powietrza.

Jeśli masz problemy z oddychaniem, spróbuj zrobić wdech przez cztery policzenia i wydech przez cztery policzenia. To może nieco rozciągnąć twoje płuca. To może nie wystarczyć, aby przejść do następnego poziomu, ale warto spróbować.

Kiedy jesteś przy tym, nie zapomnij oddychać w odpowiednim kierunku. Oddychanie w niewłaściwym kierunku może spowodować tętniczy zator gazowy, który jest poważnym zagrożeniem dla nurków.

Najlepszym sposobem na nauczenie się oddychania pod wodą jest praktyka. Można to zrobić poprzez prawidłowe używanie płetw, co nie jest łatwe.

Najbardziej efektywna technika oddychania polega na używaniu właściwych płetw i upewnieniu się, że wdychasz i wydychasz w sposób kontrolowany. Te czynności mogą również przygotować Cię do nurkowania z mniejszą ilością powietrza.

Jest jeszcze kilka innych kluczowych umiejętności, które musisz opanować, aby z powodzeniem nurkować pod wodą. Nauka prawidłowego oddychania sprawi, że Twoje doświadczenie nurkowe będzie znacznie przyjemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *