Jak zostać sternikiem

Jak zostać sternikiem

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać sternikiem na statku komercyjnym, czy jesteś po prostu żeglarzem, który chce poprawić swoje umiejętności, istnieją pewne podstawowe kroki, które musisz wykonać, aby zacząć.

Ukończ program szkoleniowy

Na szczęście istnieją programy szkoleniowe, jeśli tylko jesteś gotów się zaangażować. Podczas szkolenia prawdopodobnie będziesz musiał wykonać niektóre zadania samodzielnie. Oczekuje się również, że będziesz musiał wykazać się pracą zespołową. Na przykład, jeśli zostaniesz przydzielony do wykonywania obowiązków związanych z bezpieczeństwem, będziesz musiał przejść podstawowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa.

Najlepszym sposobem na upewnienie się, że nie zostaniesz pominięty, jest upewnienie się, że dobrze pasujesz do programu. Aby upewnić się, że jesteś dobrze dopasowany, istnieją pewne warunki wstępne przed rozpoczęciem szkolenia – te słowa pochodzą z serwisu pieknopolski.pl. Na przykład, powinieneś być w dobrym stanie zdrowia. Ponadto, powinieneś być gotów poświęcić czas na zapoznanie się z programem przed jego rozpoczęciem. W końcu stawiasz swoje nazwisko na szali.

Wspomniane szkolenie składa się z kombinacji szkolenia w klasie i szkolenia na pokładzie. W trakcie zajęć poruszanych jest wiele tematów, począwszy od marynarki i stewardessy, poprzez pierwszą pomoc, nawigację, aż po prognozowanie pogody. Za sowitą opłatą możesz przenieść swoje szkolenie na wyższy poziom, zdobywając miejsce w elitarnym programie Sea Scouts firmy. Jeśli nie jesteś zainteresowany pracą w pełnym wymiarze godzin, istnieją również opcje stażu i możliwości wolontariatu. Do zalet tych ostatnich należą darmowe obiady, zniżki na najnowszą odzież i sprzęt oraz możliwość nauczenia się wiele o konkretnej dziedzinie.

Oczywiście, należy mieć świadomość, że wiele szkoleń jest poza twoim zasięgiem cenowym, ale nagrody są tego warte. Na przykład, możesz dowiedzieć się o tajnikach wysyłki jachtu, co może przełożyć się na lepsze decyzje biznesowe w dół drogi. Dodatkowo, będziesz miał okazję zobaczyć świat z perspektywy kapitana. W związku z tym, prawdopodobnie staniesz się wielbicielem morza i ludzi, którzy na nim żeglują.

Praca na pokładzie statków handlowych

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię praca na pokładzie statków handlowych, czy na platformie wiertniczej, masz do wyboru wiele zawodów związanych z morzem. W zależności od rodzaju statku, aby dostać pracę w przemyśle morskim, możesz potrzebować wykształcenia technicznego lub zawodowego. Jednak niezależnie od tego, gdzie chcesz pracować, będziesz musiał przejść kilka podstawowych kursów szkoleniowych. Potrzebny będzie również dokument TWIC (Transportation Workers Identification Credential) oraz dokument Merchant Mariners.

Możesz być w stanie znaleźć pracę jako sternik lub marynarz. Są to stanowiska podstawowe, ale w miarę zdobywania doświadczenia będziesz mógł znaleźć wiele dostępnych miejsc pracy. Praca na tych stanowiskach wiąże się z wieloma obowiązkami, takimi jak załadunek i rozładunek ładunku, utrzymanie statku na zewnątrz i wewnątrz oraz wykonywanie ogólnych prac konserwacyjnych.

Zdolni marynarze to zazwyczaj początkujący członkowie załogi, którzy mają dwa lata doświadczenia na statku. Mogą oni wykonywać wiele z tych samych obowiązków co zwykli marynarze, ale mają więcej uprawnień i odpowiedzialności. Mogą również być w stanie używać sprzętu w nagłych przypadkach.

Sternicy, jak wszyscy marynarze, muszą przejść szkolenie, aby być skutecznym. Będziesz potrzebował również doświadczenia, aby nauczyć się jak skorygować ster zanim spadnie z kursu. Będziesz też musiał być wrażliwy na lokalne warunki.

Sternicy są odpowiedzialni za sterowanie dużymi statkami. Używając wzrokowych punktów odniesienia, takich jak żyrokompas czy magnetyczny wskaźnik kąta, sternik kieruje statkiem zgodnie z poleceniem kapitana. Doświadczeni sternicy sterują za pomocą wyważonych reakcji na warunki morskie. Używają też minimalnego steru, co sprzyja prędkości i kosztom eksploatacji statku.

Innym niskim stanowiskiem morskim jest olejarz. Obowiązki olejarza obejmują zapewnienie smarowania maszyn, sprawdzanie poziomu oleju silnikowego oraz zajmowanie się zaopatrzeniem w wodę, oświetleniem i klimatyzacją. Otrzymują oni zadania od głównego inżyniera lub asystentów inżyniera.

Kolejnym stanowiskiem na statku jest trzeci oficer. Trzeci oficer jest czwartym najwyższym rangą oficerem na pokładzie. Często ma za zadanie obsługę systemów awaryjnych, obowiązków nawigacyjnych i bezpieczeństwa. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie bezpieczeństwa wszystkich osób na pokładzie.

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych jest kluczowe dla Twojej kariery. Te umiejętności pomogą Ci osiągać lepsze wyniki w miejscu pracy i w życiu osobistym. Mogą one również pomóc Ci wyróżnić się podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Pierwszym krokiem w poprawie umiejętności komunikacyjnych jest ich przećwiczenie. Powinieneś nauczyć się, jak słuchać i mówić wyraźnie. To pomoże Ci zidentyfikować swoje mocne i słabe strony.

Możesz ćwiczyć te umiejętności poprzez kursy online lub warsztaty offline. Pomocne jest również uczestniczenie w seminariach. Pomocne może okazać się poproszenie zaufanego przyjaciela lub kolegi o udzielenie informacji zwrotnej. Ważne jest również, aby analizować informacje zwrotne. Robienie notatek na temat tego, co otrzymujesz, pomoże Ci rozwinąć swoje umiejętności.

Będziesz chciał również rozwijać swoją umiejętność rozumienia emocji innych ludzi. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach jeden na jeden i w zespole. Empatia pomoże Ci rozproszyć uczucia i uzyskać wsparcie dla swoich pomysłów.

Będziesz chciał również rozwijać swoje umiejętności w zakresie systemów telekomunikacyjnych. Powinieneś umieć czytać mapy morskie, używać kompasu i obsługiwać urządzenia ratunkowe. Powinieneś być również zaznajomiony z ogólną konserwacją i warunkami sanitarnymi.

Możesz również poćwiczyć rozpoznawanie właściwego tonu głosu. Ludzie, którzy dobrze się komunikują mają tendencję do używania określonego tonu głosu. Jest to ważne, ponieważ może zapobiec nieporozumieniom.

Innym ważnym elementem komunikacji jest umiejętność kontrolowania swoich emocji. Powinieneś wziąć głęboki oddech przed mówieniem. Powinieneś także spróbować znaleźć czas na zaczerpnięcie świeżego powietrza. To pomoże Ci pozostać skupionym i poprawić swoje umiejętności komunikacyjne.

Ważne jest również, aby pamiętać o zadawaniu pytań, gdy potrzebujesz wyjaśnienia. Zadawanie pytań może pomóc wyjaśnić główne punkty i dostarczyć partnerowi dialogu informacji, których potrzebuje.

Ważne jest również, aby pamiętać, że możesz nie wiedzieć, jak jesteś postrzegany jako komunikator. Możesz mieć umiejętności skutecznego komunikowania się, ale nie wiesz, jak postrzegają cię inni ludzie. Możesz poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, prosząc przyjaciela lub kolegę o informację zwrotną.

Możesz również spróbować poprawić swoje umiejętności poprzez eBooki. Te eBooki nauczą Cię, jak lepiej radzić sobie z konfliktami i postępować w trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *