Piłka wodna – na czym opiera się ten sport?

Piłka wodna - na czym opiera się ten sport?

Niezależnie od tego, czy grasz w piłkę wodną, czy tylko ją oglądasz, będziesz chciał wiedzieć, na czym się ona opiera. Oprócz zasad i przepisów, będziesz musiał wiedzieć, co ma robić bramkarz i kiedy wolno mu dotknąć piłki. Bramkarzowi wolno dotknąć piłki obiema rękami, ale nie obiema w tym samym czasie. Możesz również potrzebować wiedzy na temat limitu czasu i obrony strefowej – część ta została przygotowana przez zespół serwisu profesorsadowski.pl.

Bramkarz broni bramki

Obrona bramki jest podstawowym obowiązkiem bramkarza. Pozycja ta wymaga dobrego zrozumienia gry, dobrej koordynacji, dobrego hartu ducha i umiejętności reagowania na różne scenariusze. Od bramkarzy wymaga się również siły fizycznej, odporności psychicznej i pewności siebie.

Istnieje kilka technik, które bramkarze mogą wykorzystać do obrony bramki. Mogą użyć swojego ciała, aby zablokować piłkę, lub mogą sięgnąć głową. Ważne jest, aby umieć szybko i dokładnie zareagować na strzał. Pomoże to bramkarzom uniknąć długich strzałów od nieciśniętych napastników.

Optymalne ustawienie dla bramkarza jest wzdłuż półkolistej linii łączącej słupki bramkowe. Jest to pozycja najbardziej możliwa do obrony. Ponadto, pozwala bramkarzom na pokrycie przestrzeni za obrońcami. Jest to również bardziej realistyczne.

Bramkarze muszą być wystarczająco blisko, aby móc komunikować się z obroną. Jest to ważne, ponieważ muszą być w stanie przewidzieć kąt i tor lotu piłki. Ponadto, muszą być wystarczająco blisko, aby odebrać podanie lub odbicie.

Bramkarze powinni być również przygotowani do szybkiej reakcji na piłkę opuszczającą rękę strzelca. Jeśli bramkarz nie jest w stanie szybko zareagować, wówczas może zostać poddany przemocy słownej.

Bramkarze mogą nauczyć się blokować piłkę, wykonując ćwiczenia ze swoim trenerem. Niektóre z wykorzystywanych technik obejmują boczne „chodzenie” po powierzchni bramki, wysuwanie się i ćwiczenia z toczeniem piłki.

Bramkarze muszą być wystarczająco silni, aby zareagować na strzał i szybko wyskoczyć z wody. Bramkarze powinni być również w stanie sięgnąć ręką, jak również głową. Bramkarze powinni być również w stanie rozciągnąć swoje pachwiny i kolana. Bramkarze powinni również być w stanie komunikować się z kolegami z drużyny.

Podczas treningu bramkarzy, zawodnicy powinni ćwiczyć wypływanie z wody, jak również używanie nóg do wypychania piłki z wody. Bramkarze powinni również ćwiczyć obronę lobu. Lob to wysoko wygięty strzał, który ma przejść nad rękami bramkarza. Zazwyczaj zaskakuje bramkarza.

Obrona strefowa

Używanie obrony strefowej jest świetnym sposobem na spowolnienie gry, sprawienie, że Twoja drużyna będzie bardziej efektywna i pozwoli Twoim kolegom z drużyny złapać oddech. Jednak ta strategia nie zawsze jest najlepszym sposobem na wygraną.

Grając w obronie strefowej, musisz wiedzieć, gdzie być. Dodatkowo, musisz wiedzieć co zrobić z piłką. Istnieje kilka rodzajów obrony strefowej, a każda z nich ma swoje własne niuanse. Niektóre z bardziej powszechnych mają lukę w środku pasa.

Pierwszym i najbardziej oczywistym typem obrony strefowej jest formacja 1-3-1. Ten typ obrony ma dwóch graczy pilnujących jednego gracza w farbie. Pozostali trzej zawodnicy pilnują obwodu i wnętrza boiska. Ten typ obrony jest zazwyczaj bardziej efektywny przeciwko młodszym drużynom. W tej obronie może być bardzo trudno bronić wysokiego zawodnika w ataku.

Inną często spotykaną obroną strefową jest 2-3 strefa. Obrona ta ma na celu ochronę farby i ograniczenie fauli. Jednak obrona wysokich graczy w tej obronie może być trudna.

Jedną z najważniejszych części obrony strefowej jest 'bump’. Jest to sytuacja, w której zawodnik po stronie piłki przeskakuje na drugą stronę boiska. Używając tej techniki, Twoja drużyna może dostać piłkę w odpowiednim miejscu i wykonać zagranie.

Inną ważną częścią obrony strefowej jest komunikacja. Kiedy piłka wpada do paint, zawodnicy w strefie muszą być na tej samej stronie. Musisz komunikować się z kolegami z drużyny, co chcesz zrobić z piłką i gdzie ona jest. Jest to ważne, ponieważ najlepsze obrony strefowe wymagają doskonałej komunikacji.

Najlepsze obrony strefowe są również dobre w ochronie farby. Obejmuje to użycie ballcreens. Dzięki temu Twoja drużyna może wykorzystać błędy przeciwnika. Ballscreens są zaprojektowane tak, aby zmusić obrońcę do podjęcia decyzji. Jeśli Twój przeciwnik popełni błąd, możesz go szybko zniwelować podaniem do kolegi z drużyny ofensywnej.

Bramkarz może dotykać piłki tylko obiema rękami

Przywrócenie piłki do gry jest ważne w piłce nożnej, a bramkarz jest za to odpowiedzialny. Ważne jest, aby pamiętać, że zasada kciuka jest, że piłka jest uważana za powrót do gry, gdy bramkarz toczy, kopie lub rzuca go. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że bramkarz nie jest dozwolone, aby odebrać piłkę z throw-in.

Istnieje kilka wyjątków od tej zasady. Wśród nich jest fakt, że bramkarz może używać dwóch rąk na piłce. Bramkarz może również dryblować lub kopać piłkę z powrotem w pole karne.

Bramkarz ma również możliwość dystrybucji piłki do kolegów z drużyny w polu karnym. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy sędzia wyrazi na to zgodę. Istnieją sędziowie, którzy są „liczący ziarna” i będą ostrzegać bramkarza za to.

Istnieją również inne godne uwagi zasady dla bramkarza. Bramkarz może otrzymać rzut wolny pośredni za każde przewinienie niebędące przewinieniem przeciwnika, takie jak obsługa bezpośredniego podania od kolegi z drużyny. Wykroczenia te obejmują prowadzenie piłki w polu karnym zanim dotknie jej zawodnik drużyny przeciwnej oraz zbyt wiele kroków po przejęciu kontroli nad piłką.

Kolejna zasada mówi, że bramkarz może odebrać piłkę, jeśli przypadkowo kopnie ją do bramkarza z pola bramkowego. Nie jest to dozwolone, gdy piłka jest celowo kopnięta do bramkarza przez kolegę z drużyny.

Wprowadzanie piłki z powrotem do gry jest ważne w piłce nożnej, podobnie jak umiejętność bramkarza. Jednakże, bramkarz nie może odebrać piłki z wrzutu, lub dotknąć piłki bezpośrednio z wrzutu. Jeśli piłka zostanie przypadkowo kopnięta z powrotem do bramkarza, bramkarz musi ją podnieść za pomocą ręki lub ramienia. Zasada ta została wprowadzona, aby pomóc zmniejszyć czas tracony przez zawodników po obu stronach.

Chociaż bramkarz może dotykać piłki rękami, nie wolno mu przekraczać linii bramkowej ani linii połowy dystansu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *