Sporty wodne na pokładzie

Sporty wodne na pokładzie

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem wody od dawna, czy dopiero zaczynasz, sporty wodne na desce mogą być świetnym sposobem na zabawę. Niektóre z najbardziej popularnych to kneeboarding, wakeboarding, narty wodne i parasailing.

Wakeboardy

Zasadniczo wakeboarding to sport na desce, który wymaga, abyś jeździł po wake’u łodzi i wykonywał sztuczki. Wakeboardy mają zazwyczaj pięć stóp długości i mogą być wykonane z grafitu lub włókna szklanego. Ważne jest, aby uzyskać odpowiedni sprzęt, aby cieszyć się tym sportem.

Istnieje kilka różnych typów wakeboardów, z których każdy ma inne cechy. Niektóre są wybaczające, podczas gdy inne są sztywniejsze. Najlepsze wakeboardy są wykonane z zaawansowanych materiałów i są zaprojektowane dla maksymalnej wydajności.

Większość wakeboardów posiada wiązania, które umożliwiają sterowanie deską w podobny sposób jak snowboardem. Wiązania pomagają również utrzymać się na powierzchni wody.

Wakeboard to sport, który wymaga dużej równowagi i może być obciążający fizycznie. Początkujący powinni wybrać wybaczającą błędy deskę, która jest zaprojektowana tak, aby pomóc im stanąć na nogi.

Istnieje wiele różnych typów desek wakeboardowych, ale najpopularniejszym jest ciągły rocker. Ten styl ma szerszy obszar do lądowania, co zapewnia większą stabilność i prędkość.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę płetwy na wakeboardzie. Niektóre z tych wakeboardów pochodzą z wbudowanymi płetwami, podczas gdy inne mają wyjmowane. Dzięki temu, że płetwa jest wyjmowana, zmniejszysz szansę na zaczepienie się o szynę lub zawiśnięcie.

Kneeboards

Wśród najnowszych sportów wodnych, kneeboarding jest aktywnością wodną, która jest świetna zarówno dla rodzin jak i początkujących. Łączy mechanikę nart wodnych z mechaniką surfingu. Może to być relaksująca jazda na desce w stylu surfingowym ze skrzydłami lub ekscytujący obrót na fali.

A kneeboard is a surf style board with fins that has a rubber pad for your knees and a rounded nose for easier turning. Zazwyczaj ma 4 cale grubości i waha się w długości od 60 do 78 cali. Niektóre z bardziej zaawansowanych modeli są zbudowane z pluszowymi poduszkami na goleniach i regulowanym paskiem.

Kneeboarding to niezwykle zabawny sport wodny zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych zawodowców. Można go uprawiać z łodzi pontonowej, łodzi pokładowej, a nawet z łodzi narciarskiej. Dobry kneeboard jest łatwy do holowania i ma dużo miejsca na rywalizację.

W przeciwieństwie do innych sportów wodnych, kneeboarding wymaga minimalnej siły i zdolności sportowej. Sztuką jest odpowiednie holowanie. Najlepszym sposobem na to jest położenie się na brzuchu i podwieszenie się łokciami. Pomoże Ci to zachować równowagę i nie zostaniesz rzucony na tył łodzi.

Windsurfing

Pierwotnie opracowany w Polinezji, windsurfing i sporty wodne na desce łączą w sobie żeglarstwo i surfing. Jest to sport wodny, który może być slalomem lub freestylem, w zależności od warunków wiatrowych.

Windsurfer musi mieć deskę windsurfingową, żagiel i rig. Jeśli dopiero uczysz się windsurfingu, większość instruktorów zaleca noszenie kamizelki ratunkowej. Kamizelka ratunkowa działa jak zabezpieczenie na wypadek, gdyby deska uciekła.

Sama deska składa się z wydłużonej płetwy, skega i oporu bocznego. Płetwa pozwala desce unieść się z wody i zapewnia boczny opór na wiatr.

Istnieje kilka rodzajów desek windsurfingowych. Niektóre z nich mają kształt torpedy, a inne są cylindryczne. Każdy typ zachowuje się inaczej w zależności od warunków. Niektóre z nich są również przeznaczone do strugania lub szybkiego żeglowania. Niektóre deski wykorzystują folię do wynoszenia deski z wody.

Na początku lat 80. windsurfing zaczął zdobywać popularność na całym świecie. Wykształcony w Stanford inżynier aeronautyki Jim Drake cztery lata wcześniej opracował pomysł na deskę surfingową napędzaną żaglem. Drake nie opracował jednak jeszcze działającego prototypu.

Na początku lat 80. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał deski do olimpijskiej rywalizacji w windsurfingu. Każda deska została zaprojektowana w oparciu o warunki panujące w miejscu rozgrywania zawodów. W większości przypadków za najlepsze uważa się wiatry boczne. Jednak deska może być używana w innych miejscach, np. na jeziorach śródlądowych.

Skurfing

Znany jako wakeboarding lub narty wodne, skurfing jest sportem, który wykorzystuje deskę zamiast nart. Skurfer wodny płynie za łodzią na desce, z liną holowniczą przymocowaną do kadłuba. Płetwy deski skurfingowej ułatwiają manewrowanie podczas holowania przez łódź. Ogólnie rzecz biorąc, deska jest około dwóch stóp krótsza niż deska surfingowa i jest wyposażona w trzy większe płetwy.

Skurfing to sport, który łączy w sobie cechy nart wodnych i surfingu. Generalnie uprawiany jest w zamkniętych zbiornikach wodnych, takich jak rzeka czy jezioro. Można go również uprawiać na oceanie. Łódź, która jest używana do skurfingu nie musi płynąć tak szybko jak łódź do nart wodnych. Skurfer nie musi wykonywać sztuczek, ale zamiast tego może jeździć na wake’u łodzi.

Szaleństwo skurfingu wystartowało w Australii we wczesnych latach 80-tych, ale nigdy nie stało się dużym sportem komercyjnym. Kalifornijski surfer, Tony Finn, wynalazł skurfera w 1985 roku. Postawił sobie za zadanie stworzenie deski, która byłaby zarówno zabawna, jak i funkcjonalna. Jego pierwsza deska skurfingowa była połączeniem deski surfingowej i nart wodnych, z wklęsłym dnem tunelowym i płetwą kilową.

Slalom na nartach wodnych

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym narciarzem wodnym, czy dopiero zaczynasz, istnieje kilka sposobów, aby nauczyć się slalomu na desce. Chociaż może to brzmieć jak zabawny i ekscytujący sport, istnieje kilka ważnych wskazówek, o których należy pamiętać.

Po pierwsze, musisz być w dobrej pozycji. Jeśli staniesz ze stopami razem i kolanami lekko do przodu, będziesz miał więcej równowagi i będzie bardziej prawdopodobne, aby wykonać płynny obrót. Powinieneś również trzymać klatkę piersiową w górze i oczy skupione w górę i przed siebie.

Kiedy jesteś gotowy do jazdy, wstań i zacznij się ruszać. Jeśli jesteś początkujący, powinieneś zacząć na dwóch nartach zamiast na jednej. Ułatwi to wstawanie, a także pomoże Ci lepiej poznać narty slalomowe.

Będziesz też chciał zacząć z prędkością, która jest dla Ciebie wygodna. Zazwyczaj „standardowa” jazda na nartach wodnych polega na przecinaniu tafli wody z prędkością około 33 mph. W miarę postępów będziesz chciał zwiększyć prędkość, ale nie przesadzaj. Może to doprowadzić do obrażeń następnego dnia.

Kiedy już się rozruszasz, możesz zacząć wykonywać skręty. W zależności od poziomu umiejętności, możesz być w stanie wykonać skoki. Początkujący mogą nie mieć takiej umiejętności. Potrzeba będzie praktyki, aby nauczyć się wykonywać te skoki.

Skimboarding

Niezależnie od tego czy chcesz się nauczyć jak jeździć na skimboardzie, czy po prostu jesteś zainteresowany oglądaniem akcji, warto wiedzieć w co się pakujesz. Skimboarding to zabawny, wyczynowy sport, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny.

Jest to również świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Wiele plaż i strumieni ma płaskie podłoże, dzięki czemu łatwo jest uprawiać skimboard. Możesz również znaleźć piankowe deski w wielu sklepach plażowych.

Wybierając skimboard, weź pod uwagę grubość deski. Będzie ona różna w zależności od materiałów użytych do produkcji deski. Im cieńsza deska, tym bardziej zwrotna będzie. Softboardy mają zazwyczaj około 5 cm grubości, natomiast najgrubsze modele mają około dwóch lub 2,5 cm.

Bliźniacy Merrell nie są najlepszymi nauczycielami tego sportu. Ich wideo jest zabawne, ale nie jest to najlepsze dostępne wideo o skimboardzie. Nie wyjaśniają zbyt wiele na temat skimboardingu.

Jednym z najlepszych sposobów na naukę skimboardu jest skorzystanie z dobrego przewodnika. Większość przewodników nie wymaga użycia rąk i zachęca do wypróbowania kilku podstawowych technik.

Jeżeli jesteś zainteresowany nauką skimboardu, będziesz zaskoczony tym jak łatwo jest to zrobić. W rzeczywistości, możesz nauczyć się skimboardu w mniej niż 90 minut.

Parasailing

Niezależnie od tego, czy jesteś poszukiwaczem wrażeń, czy po prostu szukasz relaksu, parasailing jest popularnym sportem wodnym. Jest to świetny sposób, aby uzyskać widok z lotu ptaka na ocean lub okolicę i nie jest to tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Jednak nadal ważne jest, aby być świadomym niektórych czynników bezpieczeństwa związanych z tym.

Jeśli myślisz o wypróbowaniu parasailingu po raz pierwszy, będziesz chciał mieć pewność, że znajdziesz dobrego operatora. Będziesz także chciał się upewnić, że masz uprząż bezpieczeństwa i kamizelkę ratunkową do noszenia. Firma, którą wybierzesz, powinna również zapewnić ci łódź, która ma silnik o mocy 90 KM.

Jeśli planujesz parasailing, upewnij się, że spojrzysz na warunki pogodowe. Parasailing nie jest zalecany przy silnych wiatrach. Jeśli są silne wiatry, będziesz chciał mieć pewność, że nosisz kamizelkę ratunkową. Należy również pamiętać, że skrzydła parasaila są bardzo wrażliwe na wilgoć. Nasiąkną wilgocią i mogą spowodować niekontrolowane opadanie.

Inną rzeczą, na którą należy uważać, jest choppy water. Może to spowodować, że uwiązanie parasail łódź będzie się poruszać wokół dużo. Dobry operator będzie miał na to oko i użyje luźnej linki aby utrzymać stabilność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *