Orbitrek czy rowerek stacjonarny – na co postawić? 

Orbitrek czy rowerek stacjonarny - na co postawić? 

Jaki sprzęt wybrać do swojej domowej siłowni? Orbitrek czy rowerek stacjonarny? Obydwa te urządzenia są dobrą propozycją, ale nie zawsze ma się możliwość wyboru obydwu. Warto sprawdzić możliwości, które jest w stanie zapewnić orbitrek i rowerek stacjonarny. 

Orbitrek czy rowerek stacjonarny – podstawowe różnice

Dzięki orbitrekowi oraz rowerkowi spalanie tłuszczu odbywać się będzie sprawniej. Oba sprzęty pomogą również poprawić wydolność oddechową. Pomagają one angażować dolne partie ciała, a niekiedy także górne. Pomagają one również ćwiczyć mięśnie brzucha. Czas sprawdzić zalety i wady takich rozwiązań, aby móc dokonać rozsądnego wyboru.

Rowerek stacjonarny Orbitrek
pozwala na ćwiczenia bez obciążenia, które polecane są m.in. dla osób zmagających się z sztywnością lub bólem stawów nie obciąża stawów
pozwala na trening cardio dopasowany do indywidualnych możliwości pomaga wzmocnić mięśnie
pomaga w pozbyciu się cellulitu na dolnych partiach ciała polecany dla osób chcących wykonać trening cardio
poprawia wydolność oddechową  wpływa pozytywnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego
angażuje tylko dolne partie mięśniowe zapewnia trening całego ciała
niska cena wysoka cena, która jest w stanie przewyższyć koszt zakupu rowerka stacjonarnego
nie zajmuje tak dużo miejsca zajmuje dużo miejsca
nie jest tak wszechstronny jak orbitrek możliwość ulepszenia ćwiczeń przez zastosowanie odpowiedniej regulacji, np. większego obciążenia podczas ćwiczeń
ćwiczenia nie są tak angażujące, przez co osiągane wyniki mogą nie być tak satysfakcjonujące przy niskiej intensywności orbitrek można wykorzystać także jako wsparcie do rehabilitacji

Trening na orbitreku

Warto pamiętać o tym, że będąc na początku swojej przygody z orbitrekiem, zawsze należy zacząć dosłownie od zera. Tzn. na samym początku nie można się forsować, ponieważ taka przygoda może skończyć się szybciej niż się zaczęła. Ważne jest również to, aby trening na orbitreku poprzedzić rozgrzewką. Na samym końcu należy wykonać również rozciąganie, co też pomoże w regeneracji mięśni. Oto przykładowe plany treningowe, które można wykonać na orbitreku.

Czytaj dalej:  Ćwiczenia na platformie wibracyjnej

Dla początkujących

Nie mając jeszcze doświadczenia z tą maszyną, należy wykonywać proste ćwiczenia na orbitreku. Po rozgrzewce należy wejść na maszynę i zacząć od najniższego poziomu oporu. Na to należy poświęcić kilka minut. Potem można wejść w tryb 15 sekund wysokiego oporu na minutę (lub dłużej, wszystko uzależnione jest od możliwości trenującego) niskiego oporu. Trening o zmiennej intensywności pozwala spalić tkankę tłuszczową. Tak można ćwiczyć przez dwadzieścia minut do maksymalnie pół godziny.

Wymagające interwały na orbitreku

Jest to dobry wybór dla osób, które mają nieco więcej doświadczenia z tego typu maszynami eliptycznymi. Po rozgrzewce , która ma pomóc ochronić przed kontuzją, ważne jest znowu stawianie na wysoki opór naprzemiennie z niskim. Przy czym efektywne będzie skrócenie tych partii, np. 15 sekund wysokiego oporu na 30-45 sekund niskiego. Ważne jest to, aby całość dopasować do indywidualnych możliwości. Osoby cierpiące na otyłość mogą na początku nie poradzić sobie z taką intensywnością treningu. Opór w przypadku tych interwałów powinien być zdecydowanie większy, niż w przypadku osób początkujących.

Trening na rowerku stacjonarnym 

Może na rowerku nie będzie można ćwiczyć górnych partii ciała, ale z pewnością będzie to dobra propozycja dla osób stawiających na odchudzanie. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym można wykonywać nawet w trakcie oglądania ulubionego serialu. Intensywność ćwiczeń, które poprawią wydolność organizmu, można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Lekki trening na rowerku stacjonarnym

Stacjonarny rower treningowy jest dobry dla osób mających problemy z kręgosłupem. Dziesięć minut należy poświęć na rozciąganie się. Potem można wsiąść na rower i pozwolić sobie na ok. 20-30 minut spokojnej jazdy. Ważne jest to, aby puls w tym wypadku nie przekroczył  60% maksymalnego tętna. Na takie lekkie, regularne ćwiczenia można pozwolić sobie nawet do czterech-pięciu razy w tygodniu.

Interwały na rowerku stacjonarnym

Chcąc dobrze wytrenować mięśnie nóg, można pozwolić sobie na interwały. Podobnie jak w przypadku orbitreka, mocniejsze serie należy przeplatać z lekkimi, które pozwolą złapać oddech. Ich długość powinna być podobna. Przy czym wszystko uzależnione jest od indywidualnych możliwości trenującego. Orbitrek daje lepsze efekty, ale w wielu przypadkach to rowerek jest bezpieczniejszy.

Rowerek czy orbitrek? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i możliwości ćwiczącego. Sprzęt treningowy warto zaprosić do swojego domu, dzięki czemu będzie można wykonać trening w dowolnym momencie. Orbitrek i rower są dobrą alternatywą, ale można także zdecydować się na bieżnie, stepper, atlas oraz inne urządzenia, które pozwolą popracować nad masą mięśniową w zaciszu domowej siłowni. Ważne jest to, aby trening dopasować do indywidualnych możliwości osoby ćw

«